TRAWNIKI I NAWIERZCHNIE

Mogłoby się wydawać, że w kwestii trawników powiedziano już wszystko, nic bardziej mylnego. Wciąż pojawiają się nowe ulepszone gatunki i odmiany traw warto się z nimi zapoznać, efekty ich stosowania mogą być zaskakujące. Polecamy ulepszone mieszanki traw o podwyższonej sile kiełkowania lub coraz bardziej modne łąki kwietne lub syntetyczną trawę ogrodową.



NAWIERZCHNIE Z TRAWY SYNTETYCZNEJ

Zanim powiesz nie to nie dla mnie, poświęć kilka sekund i spróbuj może nawierzchnie tego typu są właśnie dla Ciebie, jeśli nie dziś to może jutro?

Zastanów się przez chwilę i zadaj sobie pytanie ile razy spotkała Cie podobna sytuacja: jest ciepły letni wieczór, chciałbyś się zrelaksować po pracy i wspólnie z rodziną odpocząć w ogrodzie. Niestety, trawnik znowu nie skoszony i te ciągłe podlewanie.

A może wracasz z dwutygodniowego urlopu i nie poznajesz swojego ogrodu?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie.


Czym jest syntetyczna trawa?


Dotychczas syntetyczne trawy miały swoje główne zastosowanie jako nawierzchnie boisk sportowych. Pierwsze tego typu nawierzchnie użytkowano głównie na obiektach sportowych i słusznie nam się z nimi kojarzą.
Dziś z powodzeniem możemy mówić o nawierzchniach traw syntetycznych do zastosowań użytkowych czyli każdych innych niż sportowe. Do głównych należą biura, przedszkola czy chociażby zielone dachy – tzw. ogrody dachowe. Pozostałe zastosowanie bliższe nam wszystkim czyli rekreacyjno-dekoracyjne tj. ogrody przydomowe, tarasy i balkony.
Obecnie technologia pozwala zastosować syntetyczne nawierzchnie trawiaste na każdego rodzaju gruncie również tym podmokłym i gliniastym, czy chociażby na betonie lub wszelkiego rodzaju płytach chodnikowych. Wybór odpowiedniej technologii montażu pozwala stosować tego typu nawierzchnie wszędzie tam gdzie zapragniemy również w towarzystwie drzew i krzewów.

Project Image
Project Image

Jak zbudowana jest syntetyczna trawa?


Syntetyczna trawa zbudowana jest z podstawy, w skład której wchodzą standardowe kauczuki syntetyczne (styren butadienu – SBR). Stanowią one rusztowanie dla wplecionego w nią syntetycznego runa. Włosie trawy, runo zbudowane jest na bazie polietylenu (PE) i/lub polipropylenu (PP) odpowiednio utwardzonego i odpornego na promieniowania UV. Podstawa zawsze jest perforowana i potrafi odprowadzić wodę nawet do 60 litrów/min/m2.
W zależności od rodzaju syntetycznej trawy i jej zastosowania do podstawy wplata się różnej wysokości i gęstości runo. Kolor nawierzchni może być naturalny w różnych odcieniach zieleni po pozostałe dowolne kolory dostępne z palety barw, które idealnie sprawdzają się np. jako nawierzchnie na place zabaw czy na siłowniach na świeżym powietrzu.
Wszystkie oferowane przez nas trawy nie wymagają granulacji gumowymi materiałami, które mogą być kłopotliwe podczas użytkowania ze względu na konieczność ich uzupełniania i możliwość pozostawiania śladów na ubraniach.
Nawierzchnie produkowane są na terenie UE, posiadają 7 lub 10 letnią gwarancję, zbudowane są z materiałów antyalergicznych i bezpieczne dla wszystkich w każdym wieku również dla domowych pupili (odporne na rozdrapywanie przez zwierzęta). Nawierzchnia jest perforowana i zmywalna, a dzięki zastosowaniu w podbudowie specjalnych paneli amortyzujących spełnia wymogi nawierzchni amortyzujących stosowanych na placach zabaw zgodnie z europejskimi normami.

Rodzaje syntetycznych traw.


W ofercie prezentujemy nawierzchnie dekoracyjno ogrodowe i użytkowe również do zastosowań sportowych. Proponujemy, aby przedstawili Państwo swoje oczekiwania wobec nawierzchni i sposobu ich użytkowania, a nasi doradcy przedstawią ofertę skierowaną na Państwa potrzeby. Zapewniamy najwyższą jakością obsługi oraz komfort i bezpieczeństwo w wieloletnim użytkowaniu syntetycznej trawy.

Project Image
Project Image

Zalety i wady syntetycznych nawierzchni trawiastych


Nie zależnie od rodzaju nawierzchni i sposobu wykorzystania przestrzeni czy to w ogrodzie, czy na tarasie lub balkonie możemy napotkać na naszej drodze różnego rodzaju trudności w ich użytkowaniu. O ile trawa naturalna w zamkniętych pomieszczeniach czy tarasach i balkonach z oczywistych powodów nie może być wykorzystywana to pozostaje pytanie o tereny z podłożem naturalnym. W tym ostatnim przypadku sprawa nie jest tak oczywista. Każdy kto próbował założyć trawnik tradycyjny siewem na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych czy gleb ciężkich, a może nawet skalistych jak ma to miejsce na terenach górzystych wie, że trawa w takich warunkach nie będzie miała odpowiednich warunków do wzrostu.
Naturalna trawa jest bardzo trudna w uprawie, wymaga odpowiedniej ilości wody, powietrza i składników pokarmowych. Zapewnienie wszystkich tych wymagań jest czasami utrudnione lub ekonomicznie nie uzasadnione. Odpowiedzią są właśnie nawierzchnie trawy syntetycznej. Zastanówmy się nad zaletami i wadami obu tych rozwiązań. W tabeli nr 1 przedstawiono wady i zalety dla naturalnych nawierzchni trawiastych, a dla tabeli nr 2 dla syntetycznych nawierzchni trawiastych.


TRAWA NATURALNA

L.p. Wady Zalety
1 Wysoki koszt założenia Estetyczny wygląd (przy założeniu intensywnej pielęgnacji)
2 Wysoki koszt pielęgnacji Przyjemna w dotyku
3 Budowa systemu nawadniającego lub ręczne nawadnianie Idealnie sprawdza się na dużych powierzchniach dla założeń naturalistycznych
4 Koszenie Możliwość aranżacji trawnika poprzez sadzenie roślin dwuletnich, bylinowych, cebul takich jak np. krokusy, tulipany, żonkile
5 Odchwaszczanie
6 Uzupełnianie ubytków i zniszczeń - dosiewanie
7 Nawożenie
8 Wertykulacja
9 Aeracja
10 Uszkodzenia przez choroby grzybowe i szkodniki (krety, nornice)
11 Wymaga przepuszczalnych i żyznych gleb.

TRAWA SYNTETYCZNA

L.p. Wady Zalety
1 Wysoki koszt założenia Estetyczny wygląd bez dodatkowej pielęgnacji
2 Inna w dotyku niż trawa naturalna Możliwość zastosowania na każdym terenie i na każdej powierzchni
3 Brak możliwości posadzenia roślin bylinowych, dwuletnich czy jednorocznych np. krokusy, tulipany, żonkile bezpośrednio w ziemi na trawniku Brak kosztów pielęgnacji
4 Okresowe konserwacje i naprawy w przypadku uszkodzeń mechanicznych Brak nawadniania
5 Odchwaszczanie jeśli wystąpi Brak koszenia
6 Czyszczenie z resztek organicznych Brak dosiewek
7 Konieczność okresowego wyczesywania Brak nawożenia
8 Brak wertykulacji i aeracji
9 Brak chorób grzybowych i uszkodzeń przez szkodniki (krety i nornice)

Podsumowanie:

Jak łatwo zauważyć prawie wszystkie wady jakie występują dla naturalnych nawierzchni trawiastych nie występują w nawierzchniach syntetycznych, wręcz przeciwnie są ich zaletami. Natomiast wady dla traw syntetycznych wcale nie muszą wystąpić mogą mieć jednak miejsce i przy kalkulacji za i przeciw należ wziąć je pod uwagę.

Technologia montażu syntetycznej trawy.


Oferujemy trawy na użytek domowy, rekreacyjny oraz profesjonalny - sportowy. Zapewniamy najwyższą jakością obsługi oraz komfort i bezpieczeństwo w wieloletnim użytkowaniu naszych nawierzchni. Przedstaw nam swoje oczekiwania, a my przedstawimy ofertę skierowaną na Twoje potrzeby.

Project Image
Project Image

W przypadku montażu trawy na nawierzchni już utwardzonej (beton, chodnik, bruk, balkony, tarasy), trawę rozwija się bezpośrednio na niej przyklejając ją za pomocą specjalistycznych klejów dwuskładnikowych. Podobnie jak w przypadku montażu na nawierzchniach naturalnych można zastosować panele amortyzujące, zwiększające komfort użytkowania i łagodzące ewentualne upadki.

Project Image

Łączenie dwóch elementów trawy za pomocą taśm i klejów montażowych.

Project Image

Teren utwardzony – spływ wody zorganizowano tak by grawitacyjnie spływał do istniejących studzienek.

Project Image

Teren po rozłożeniu materiałów amortyzujących i montażu trawy – plac zabaw i boisko.

Powyższy opis dotyczy klasycznych montaży na prostych nawierzchniach ogrodowych, oczywiście powierzchnie takie można odpowiednio profilować, nadając im odpowiednie kształty, wzniesienia i obniżenia terenu w zależności od naszych upodobań – np. budowa mini pola golfowego stosując różne rodzaje traw syntetycznych.
Dzięki temu, że nawierzchnia jest w pełni przepuszczalna można stosować ją bezpośrednio przy drzewach lub krzewach. Przed położeniem nawierzchni zaleca się montaż pozostałej infrastruktury ogrodowej takiej jak np. drenaż, linie kroplujące do nawadniania rabat kwietnych, czy przewody elektryczne do oświetlenia.

Konserwacja trawy syntetycznej.


Każda nawierzchnia bez względu na to z jakiego materiału jest wykonana wymaga okresowych konserwacji lub napraw w przypadku uszkodzenia. O ile w przypadku napraw naturalnej murawy na efekty musimy długo czekać – czasami aż do następnego sezonu wegetacyjnego np. po zbyt intensywnym nawożeniu – o tyle w przypadku traw syntetycznych naprawy przeprowadzimy szybko z natychmiastowym efektem.

Czyszczenie – z nawierzchni powinniśmy regularnie zbierać resztki organiczne pochodzenia naturalnego oraz pozostałych śmieci ręcznie lub przy pomocy odkurzaczy/dmuchaw ogrodowych.

Czesanie i równanie – w trakcie użytkowania włókna trawy kładą się i zbijają wówczas należy trawę wyczesać szczotką z twardego włosia ręcznie lub mechanicznie.

Kontrola połączeń – pomimo zastosowania mocnych klei i taśm połączeniowych w ekstremalnych sytuacjach może dojść do przerwania połączenia. W przypadku naruszeń połączeń, należy je naprawić za pomocą zestawów naprawczych.

Odchwaszczanie – w przypadku braku co rocznych konserwacji takich jak wyczesywanie źdźbeł trawy czy usuwania śmieci oraz resztek roślin pochodzących z sąsiednich rabat ogrodu może dojść do zachwaszczenia nawierzchni mimo iż mamy do czynienia z materiałem syntetycznym. Pozostawione części organiczne mogą być pożywką dla nasion chwastów, które po wykiełkowaniu należy usunąć mechanicznie lub przy zastosowaniu herbicydów.

Koszty założenia trawnika tradycyjnego siewem, a koszty założenia syntetycznej trawy.


Porównanie trawy naturalnej i jej walorów bezpośrednio w styczności z trawą syntetyczną nie jest łatwe. Pozostają pewne nierozstrzygalne aspekty przemawiające za i przeciw dla obu grup traw. Aby podjęcie decyzji było łatwiejsze należy spojrzeć na trawę jak na inny alternatywny rodzaj nawierzchni w ogrodzie.

Pozostały jeszcze kwestie finansowe. Wiemy już, że koszty związane z pielęgnacją są nie porównywalnie większe dla trawy naturalnej w stosunku do trawy syntetycznej. A jak jest z kosztami założenia dla obu grup? Koszty założenia trawy syntetycznej średnio są 2/3 razy wyższe w porównaniu z trawnikiem naturalnym, ale jego pielęgnacja będzie kilkakrotnie tańsza i zdecydowanie łatwiejsza w stosunku do trawy naturalnej. A więc koszty na przestrzeni lat wyrównują się a jeśli weźmiemy pod uwagę komfort użytkowania i pozostały wolny czas związany z brakiem koszenia, nawożenia, zbierania i utylizacji skoszonej trawy – to korzyści z trawy syntetycznej są zdecydowanie większe.

 

 

 

Jaka rodzaj trawy będzie najlepszym wyborem dla Twojego ogrodu? Nie strzelaj w ciemno.
Poproś o poradę naszego eksperta.

Przejdź do działu: KONTAKT

TRAWNIK TRADYCYJNY SIEW I ŁĄKI KWIETNE

Proponujemy wyspecjalizowane mieszanki traw na każdy rodzaj gleb, wspólnie z największymi producentami skomponujemy dla Ciebie odpowiednią mieszankę.

Czy wiesz, że nasiona już po roku składowania mogą mieć nawet o 40%÷50% mniejszą zdolność kiełkowania? Oznacza to że jedynie co drugie nasiono wykiełkuje. Dlatego my stosujemy wyłącznie nasiona traw certyfikowanych z gwarancją98% zdolnością kiełkowania.



Łąki kwietne.


Alternatywą dla trawników tradycyjnych są łąki kwietne, specjalnie skomponowana mieszanka traw wraz z roślinami kwitnącymi jak na prawdziwej łące. Zgodnie z obecnymi trendami łąki kwietne są ekologiczne nie stosuje się intensywnego nawożenia, nawadniania ani koszenia.

Mieszanki nasion łąk kwietnych są skomponowane w taki sposób aby kwitły przez cały okres wegetacyjny od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pielęgnacja sprowadza się do jedno- lub dwukrotnego skoszenia w ciągu roku.

Zazwyczaj w składzie mieszanki łąk kwietnych mamy do czynienia z kilkunastoma typowymi nasionami kwiatów przystosowanymi do uprawy w naszym klimacie m.in. złocień pospolity, świerzbnica polna, firletka poszarpana, jaskier ostry.

Główne zalety: łatwe w utrzymaniu, estetyczna za sprawą kwiatów, ekologiczna i bezpieczna dla dzieci, możliwość stosowania na wszystkich glebach ogrodowych.

 

 

 

Decydujesz się na naturalne trawniki? Sprawdź ofertę systemów automatycznego nawadniania.

Przejdź do działu: NAWADNIANIE

TRAWNIK TRADYCYJNY Z ROLKI

Szybki i łatwy sposób na uzyskanie pięknego trawnika, wymaga dobrze przygotowanego terenu najlepiej z systemami automatycznego nawadniania. Aby trawnik z rolki był piękny przez cały rok tak jak kilka dni po jego rozwinięciu należy odpowiednio go pielęgnować. Nawadnianie, nawożenie, wertykulacja oraz koszenie kosiarką z ostrym narzędziem tnącym najlepiej wrzecionowym to podstawa.